Szintén egy sokoldalú étel. Egyszerre szoktam hatalmas adagot készíteni belőle, kisebb adagokban lefagyasztom, majd egyesével felhasználom.
Készülhet belőle:
- Bolognai spagetti- egyszerűen 3 részbe tört, kifőtt spagetti tészta, rá a szósz, tetejére finomra reszelt sajt. A tésztát főzés előtt, még a zacskóban harmadolom, mivel így a kisebbek is könnyebben megbirkóznak vele a villájukkal/kanalukkal.
- Általunk egyszerűen húsos tésztának nevezett étel. Apróbb tésztát főzünk ki (szarvacskát például), ezzel összekeverjük a bolognai szószt, tűzálló tálba tesszük, a tetejére sajtot reszelünk (jó vastagon), majd sütőbe tesszük. Tejföllel tálalom.
- Lasagne is készülhet bolognai szósszal. Saját készítésű tésztával, vagy boltban vásárolttal is finom lesz. Magát a tésztát néha kukoricalisztből készítem. Lasagne készítésénél szükségünk van egy adag besamel mártásra is. De ez már egy másik poszt témája.
A szósz hozzávalói: tetszés szerinti darált húsból, ( kb. 4 adaghoz fél kiló)
- fele annyi sárgarépa
- pár szál fehérrépa
- esetleg zeller
- két fej vöröshagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- sűrített paradicsom, illetve paradicsomlé
- olaj (lehet olivaolaj is)
- fűszerek: rozmaring, kakukkfű, bazsalikom, só
Elkészítés: megpucolom a hagymát, a répákat, zellert, fokhagymagerezdeket. A répákat, zellert V-gyaluval csíkokra vágom, vagy nagylyukú reszelővel lereszelem. Ebből már lehet is nassolni a kicsiknek. Nagyon figyelek arra, hogy ne befolyásoljam a gyerekeket. Tehát amikor szeretné megkóstolni a nyers fokhagymát, felhívom a figyelmét, hogy „ez fokhagyma, azaz hagyma, és mint ilyen ez is csípős. Finom, de csípős. Csak picit harapj belőle, aztán ha ízlik, ehetsz még.”
Egy nagy serpenyőben, vagy fazékban (mi teflon bevonatos wok féleségben szoktuk készíteni) két evőkanál olajon megpároljuk a hagymát kis lángon. Belenyomjuk fokhagymanyomóval a fokhagyma gerezdeket, picit pirítjuk, de vigyázva, mert könnyebben odaég, mint a hagyma. Én szeretem megpirítani a rozmaringot a hagymával együtt, így ha teszek a bolognai szószhoz (mikor, milyen kedvem van), akkor előbb a rozmaringot pirítom kissé, aztán pár percig a kakukkfüvet is.
Ezután dobom rá a húst, és egy picike vizet azért, hogy amíg a hús levet ereszt ne égjenek meg a fűszerek és a hagymák.
Ha megpirult, hozzákeverem a reszelt répákat, illetve a zellert, letakarva párolom. Hamar megpuhul, hiszen igen kicsire reszeltük a zöldségeket.
Amikor puha, hozzáöntöm a sűrített paradicsomot (itt bajban vagyok a mennyiséggel, sajnos nem tudom pontosan, mennyit. Ez is attól függ, éppen milyen kedvem van. Inkább paradicsomos szószt szeretnék, akkor többet, ha inkább szeretném érezni a répákat, akkor arányosan kevesebbet). Általában ennyi elég szokott lenni, de ha valaki hígabban szereti, akkor paradicsomlével fel lehet önteni kicsit.
Összefőzöm a szószt, majd sózom, mivel önmagában a hús miatt ízetlen. De nagyon óvatosan szoktam sózni az ételeket, és sokat kóstolok. Ha nem vagyok biztos a dolgomban, megkérem a fiúkat is, hogy kóstolják meg, mondjanak véleményt. Ha mindenkinek ízlik, akkor szórok rá kis bazsalikomot, ezzel is főzöm picit, és már kész is a bolognai szósz.
Kisbabáknak 6 hónapos kortól mehet a párolt sárgarépa,
7 hónapostól a zeller, illetve a husi, ha csirkéből, vagy pulykából készült
8 hónapos kortól ehet hagymákat párolva
10-11 hónapos már ehet paradicsomot, de csak óvatosan
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése