Másnap igazából nem is csirke/pulyka combot szoktunk enni, hanem inkább összekeverem a rizst és a zöldséget. Ezt lehet enni sajttal, tejföllel, vagy ráütök egy-két tojást és máris kész a finom sült rizs. Igazán könnyű ebéd.
Piciknek tojást is csak 1 éves kor után, először a sárgájával ismerkedni, majd óvatosan be lehet vezetni a fehérjét is.
A következő napon pedig biksemad készül (legalábbis mi így hívjuk). Amennyiben még mindig van a husiból (azaz sikerült elrejtenem kicsi családom elől), akkor főzök hozzá héjában pár szem krumplit. Így több tápanyag marad benne. Általában meg is fő, amíg reggelizünk.
Ezután pucolok, felaprítok pár fej hagymát, és megpirítom. Bár nem igazán energiatakarékos, de a hagymapirítást is bármikor félbe lehet hagyni, le lehet húzni a tűzről.
A krumpli pucolással megvárom, míg annyira meghűl a krumpli, hogy hámozás közben már lehet is nassolni. Általában főtt krumpli a tízórai ilyenkor. Kétévesen már segíthet kockázni a saját kis késével az ifjúság, míg a legkisebbek 6 hónapos kortól majszolhatnak és trancsírozhatnak.
Ezalatt (míg a kicsik a konyha legrejtettebb zugát is összekenik krumplival) földarabolom a maradék husit.
A megpirult hagymára rádobom a főtt krumplit, kicsit összesütöm, majd hozzákeverem a kockázott húst. Picit sózom (de óvatosan, hiszen a húsra már tettem sót, amikor azt készítettem), esetleg borsozom (én csak kétéves kor felett adtam borsot a fiamnak, akkor is pici mennyiségben). Tükörtojással, főtt tojással tálalom.
Gyors, egyszerű, takarékos étel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése