Egy adott étel kiválasztásánál nálam sokszor lényeges szempont az, hogy hogyan lehet kombinálni később, mit lehet még készíteni belőle, amikor már unalmas ugyanazt enni egymás után többször.
Ilyen pl. a húsleves, amit ugyan nem szeretek főzni, viszont nagyon szeretem, mert hihetetlen sokoldalú (erről írtam a másik blogban).
Ugyanilyen családi kedvenc a sült csirkecomb is. Általában délelőtt játszunk a gyerekekkel, vagy a háztartás egyéb teendőivel vagyunk elfoglalva, délutánra marad a főzés (kivéve hétvégén, olyankor általában szombat délelőtt az ételkészítés ideje). Kicsikéim felébrednek a délutáni alvásból, kisfiam leül uzsonnázni, kislányom pedig vagy eljátszik egyedül (értsd amit elér a szájába vesz és megrágcsál), vagy kendőben a csípőmön ül. Tehát van szabad 10-15 percem neki állni, előkészíteni a másnapi ebédet, esetleg az aznapi vacsorát, vagy sütni valami süteményt. Ennyi idő elég is ahhoz, hogy gyorsan előkapjak egy tepsit, egy sütőzacskót, és a pulyka/csirke combot/szárnyat, amit délelőtt felolvasztottam a mélyhűtőből.
Elő a sütőzacskót, kis olajat öntök bele, majd szétkenem, a száját kissé feltekerem azért, hogy amikor teszem bele a húst, ne kenem össze kívülről. Előkészítem a fűszereket.
Megmosom a húst, picit besózom, fűszerezem pl. gyömbérrel, vagy fokhagymával, vagy rozmaringgal, bármivel, amihez éppen kedvem van. Mindezt úgy, hogy csak az egyik kezemmel érek a húshoz, a másikkal fűszerezek, tehát bármikor ott tudok teremni a gyerekeknél, ha nagyon muszáj. Megjegyzem, nem igazán szeretek kimászni a húsból, amíg nem fejeztem be. (Ha sokáig tartana, pl. szeletelni, aprítani is kellene a húst mondjuk pörkölthöz, akkor gumikesztyűt húznék. Ez a férjem találmánya, és nagyon jól bevált. Ha ugrani kell a gyerekekhez azalatt a 10 perc alatt, amíg csupa nyers hús a kezem, akkor elég csak lekapni a kesztyűt, és máris többé-kevésbé tiszta a kezem).
Szépen sorba beleteszem a sütőzacskóba. Mehet szorosan. Általában 1 kilónyi csirkecomb belefér egy zacskóba (kb. 6 darab). Lezárom a zacskót úgy, hogy maradjon benne levegő, majd 2-3 helyen kivagdosom picit ollóval.
Mehet a sütőbe, középrácson, 200 fokon. Máris ott lehet hagyni. Amikor pirul, és az ember hirtelen nagyon éhes lesz az egyre intenzívebb illattól, akkor kész.
Nem szokta megvárni a másnapot, még aznap vacsorára eszünk belőle, kenyérrel és savanyúsággal.
Másnap délben a pulyka mellé párolok kis rizst, és mirelit zöldséget.
Így igazán szép színes lesz a kicsik tányérja, szívesen esznek belőle. 6 hónaposnak mehet némi sárgarépa, illetve a rizsből is kaphatnak. Figyelni kell azonban, hogy jobban meg kell főzni az ő adagjukat, hogy kellően szét lehessen passzírozni. 7 hónapos kortól már ehetnek a husiból is kevésbé zsíros részeket, alaposan ledarálva. 8 hónaposnak pedig kínálhatjuk szinte az összes zöldséget, ami a francia illetve a mexikói saláta alapokban szokott lenni (mi ezeket vesszük nagy tételben)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése